Kobiety Odważne
Kobiety Odważne

Aktualności

Sprawdź, co ciekawego dzieje się w świecie współczesnych Kobiet Odważnych.
dowiedz się więcej

Filmy

Obejrzyj w serwisie YouTube filmy o wyjątkowych, odważnych kobietach związanych z województwem kujawsko-pomorskim.
dowiedz się więcej

Komiksy

Zobacz niezwykłe komiksy i dowiedz się więcej o życiorysach Kobiet Odważnych.
dowiedz się więcej
Elżbieta Zawacka
Elżbieta Zawacka

Gdy w 1942 roku Elżbieta Zawacka, ps. „Zo” po raz setny przekraczała pod przybranym nazwiskiem granice okupowanej Europy, by dostarczyć na Zachód meldunki Komendy Głównej AK, przestała liczyć kolejne wyprawy. A przecież była jeszcze przed nią ta najsłynniejsza zimą 1943 roku – przez Niemcy, kolaboracyjną Francję, którą przejechała ukryta pod stertą węgla w tendrze parowozu, śnieżne Pireneje z pościgiem za plecami, Gibraltar – do Anglii. Kilka miesięcy później powróciła do Polski jako spadochroniarka, jedyna kobieta elitarnej formacji cichociemnych. Wzięła udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku zajęła się odbudową zerwanej łączności z Londynem.

Helena Grossówna
Helena Grossówna

Urodziła się w 1904 roku w Toruniu, tutaj też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej wystąpiła w 17 filmach, przede wszystkim w przebojowych komediach ,,Dodek na froncie”, ,,Piętro wyżej”, ,,Paweł i Gaweł”. Występowała też na scenach opery, teatru, kabaretu i rewii. W czasie okupacji Helena Grossówna była kelnerką, aktorką i działaczką konspiracyjną. Jako oficer AK w stopniu porucznika dowodziła kobiecym batalionem ,, Sokół” podczas Powstania Warszawskiego. Za odwagę w walce o wolną Polskę odznaczona przez Prezydenta RP na uchodźstwie prestiżowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po kapitulacji powstania więźniarka obozu jenieckiego w Gross-Lübars, a następnie stalagu w Oberlangen. Po powrocie do kraju Grossówna związała się z warszawskim Teatrem Syrena.

Nawojka
Nawojka

Podczas 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie widzowie mają okazję spotkać Mikołaja Kopernika aż na dwóch instalacjach.

Pierwsza z nich to projekcja w całości poświęcona sylwetce najsłynniejszego torunianina. W instalacji Super Kopernik autorzy wykorzystują komiksową formę, by przybliżyć najmłodszym widzom festiwalu sylwetkę i najważniejsze odkrycie Mikołaja Kopernika.

Toruński astronom występuje również w mappingu francuskich artystów Inook –  Grand Mix in Toruń. Instalacja wyświetlana na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przedstawia historyczne postaci wykonujące słynne współczesne utwory – zarówno polskie jaki i zagraniczne. Przed zebraną na Placu Teatralnym festiwalową publicznością Kopernik każdego wieczoru wykonuje utwór David Bowie Starman.

Poznaj Kobiety Odważne
Poznaj Kobiety Odważne
Meet the Courageous Women
Meet the Courageous Women
Skip to content