Gdy w 1942 roku Elżbieta Zawacka, ps. „Zo” po raz setny przekraczała pod przybranym nazwiskiem granice okupowanej Europy, by dostarczyć na Zachód meldunki Komendy Głównej AK, przestała liczyć kolejne wyprawy. A przecież była jeszcze przed nią ta najsłynniejsza zimą 1943 roku – przez Niemcy, kolaboracyjną Francję, którą przejechała ukryta pod stertą węgla w tendrze parowozu, śnieżne Pireneje z pościgiem za plecami, Gibraltar – do Anglii. Kilka miesięcy później powróciła do Polski jako spadochroniarka, jedyna kobieta elitarnej formacji cichociemnych. Wzięła udział w powstaniu warszawskim, a po jego upadku zajęła się odbudową zerwanej łączności z Londynem.
Aktualności
Filmy
Komiksy
Urodziła się w 1904 roku w Toruniu, tutaj też zadebiutowała w 1926 roku na deskach Teatru Miejskiego, statystując w operetce ,,Księżniczka czardasza”. Do wybuchu II wojny światowej wystąpiła w 17 filmach, przede wszystkim w przebojowych komediach ,,Dodek na froncie”, ,,Piętro wyżej”, ,,Paweł i Gaweł”. Występowała też na scenach opery, teatru, kabaretu i rewii. W czasie okupacji Helena Grossówna była kelnerką, aktorką i działaczką konspiracyjną. Jako oficer AK w stopniu porucznika dowodziła kobiecym batalionem ,, Sokół” podczas Powstania Warszawskiego. Za odwagę w walce o wolną Polskę odznaczona przez Prezydenta RP na uchodźstwie prestiżowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po kapitulacji powstania więźniarka obozu jenieckiego w Gross-Lübars, a następnie stalagu w Oberlangen. Po powrocie do kraju Grossówna związała się z warszawskim Teatrem Syrena.
Podczas 14. Bella Skyway Festival. Toruń. Kujawsko-Pomorskie widzowie mają okazję spotkać Mikołaja Kopernika aż na dwóch instalacjach.
Pierwsza z nich to projekcja w całości poświęcona sylwetce najsłynniejszego torunianina. W instalacji Super Kopernik autorzy wykorzystują komiksową formę, by przybliżyć najmłodszym widzom festiwalu sylwetkę i najważniejsze odkrycie Mikołaja Kopernika.
Toruński astronom występuje również w mappingu francuskich artystów Inook – Grand Mix in Toruń. Instalacja wyświetlana na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu przedstawia historyczne postaci wykonujące słynne współczesne utwory – zarówno polskie jaki i zagraniczne. Przed zebraną na Placu Teatralnym festiwalową publicznością Kopernik każdego wieczoru wykonuje utwór David Bowie Starman.