Festiwal światła zwiedzany samochodem? Jak najbardziej! Przejedź około 5 km festiwalowej trasy, na której pojawi się kilkadziesiąt świetlnych atrakcji. Formuła drive-through pozwoli na to, aby uczestnicy przejechali przy instalacjach bez narażania się na bezpośredni kontakt z innymi ludźmi.
Trwający stan epidemii oraz obowiązujące wytyczne i obostrzenia przyczyniły się do wielu zmian w codziennym życiu, a także odwołania wielu istotnych wydarzeń kulturalnych w tym roku. W tym trudnym czasie, Auto Skyway Festival jest świeżą alternatywą, jednocześnie kreatywnym i bezpiecznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Formuła drive-through, czyli przejedź przez to stosowana jest wielu parkach rozrywki i parkach krajobrazowych, zapewniając ogrom wrażeń!
Lotnisko Toruń to miejsce, które z pewnością nadaje się do takiego wydarzenia. Wykorzystanie mechanizmu drive-thru w toruńskim przypadku pozwoli na zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy widzami festiwalu dzięki zmianie ruchu na terenie imprezy z pieszego na samochodowy. Zamiast spacerować tłumnie po terenie wydarzenia, publiczność przejedzie przy festiwalowych instalacjach we wnętrzu własnego auta, bez narażania się na bezpośredni kontakt z innymi ludźmi.
W ciągu minionych miesięcy przeszliśmy z zupełnego zakazu wychodzenia z domów, do sprawnego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Wraz z nowymi zaleceniami Ministerstwa Zdrowia coraz więcej firm i instytucji wraca do standardowego funkcjonowania, a granice powoli zostają otwierane. Wciąż jednak wytyczne są jasne – zachowajmy ostrożność. Mając na uwadze obie strony medalu – potrzebę publiczności do uczestniczenia w życiu kulturalnym, ale również dalej pojawiające się nowe zakażenia – koncepcja Auto Skyway Festival, wydaje się być bezpiecznym rozwiązaniem.
Auto Skyway Festival to zatem doskonała okazja, aby udać się na wydarzenie, jakiego chyba jeszcze w Polsce nie było. To także ciekawy przystanek dla wszystkich podróżujących, którzy podczas letnich podróży zatrzymają się w Toruniu. Po podróży przez świetlny szlak festiwalu, następnym punktem z całą pewnością będzie urokliwy i gotycki zespół staromiejski Torunia.
Toruński festiwal światła to wzbogacenie krajobrazu kulturalnego Torunia o kolejne wydarzenie o europejskim charakterze. Niecodzienne, unikatowe, zmieniające rzeczywistość, tchnące nowe życie w stare mury miasta.
Festiwal organizowany jest w Toruniu nieprzerwanie od 2009 roku, jego początki wiążą się ze staraniami miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Program wydarzenia opiera się na trzech filarach:
- Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej.
- Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
- Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne.
Sztuka i nauka oraz silny wymiar społeczny to aspekty, które od zawsze przenikały się i uzupełniały w Toruniu. Dzięki temu ma on niezwykły charakter – jest bogaty w idee i wartości humanizmu. Toruński festiwal światła to odzwierciedlenie duszy Torunia.